Scenár: Ron Nyswaner
Premiéra: 2003 (film sa však nepremietal v kinách)
Hrajú: Troy Garity, Lee Peace, Andre Braugher,...
Film som si všimla asi tak pred dvoma týždňami, keď som si čítala televízny program. Padlo mi do oka hneď niekoľko filmov, Vojakovu ženu nevynímajúc. Vzhľadom na to, že film dávali na ČT 2 až niekedy o štvrť na jednu v noci, čož sa mi samozrejme nechcelo byť hore (v prípade, že by to bola kravina, by som sa iba zbytočne nevyspala), tak som si film nahrala. Hneď na druhý deň som si pozrela. Film ma zaujal už podľa obsahu v programe, mala som však určité pochybnosti, predsa len, nie všetko, o čom v programe píšu, že je to super, aj v skutočnosti super je.
Keďže film dávali na ČT 2 je jasné, že išiel v pôvodnom znení s českými titulkami. Ale myslím si, že pre tento filmový zážitok to bolo len plus. Neviem si totiž predstaviť, že by to niekto nadaboval, či už po česky alebo nedaj Boh po slovensky.. Jednoducho tá angličtina tam patrila a umocňovala precítené rozhovory a jednotlivé obrazy.
Hlavných úloh sa zhostili pomerne neznámi herci: Troy Garity (Barry Winchell), Lee Pace (Calpernia Addams), Shawn Hatosy (Justin Fisher) a mnoho ďalších.
Dej
Dej sa začína vystúpením na javisku – spieva mladá žena, Calpernia, ktorá svojou piesňou rozpráva príbeh, v ktorom ona sama hrá hlavnú úlohu.
Na vojenskú základňu prichádza mladý vojak, Barry Winchell. Dostane sa mu typického vojenského privítania od jeho spolubývajúceho Fishera (ktorý mu okamžite vysvetlí, čo v jeho izbe smie a nesmie). Nasledujúce ráno je poplach – samozrejme Barry to nestihne. Veliteľ roty si ho osobne podá a potom davaj celá jednotka (mimochodom 101. pechotná divízia) na 2-dňový výlet. Barry je unavený, nestíha, ale nenechá spolubojovníkov v štichu. Po cvičení vezme Fisher celú partiu, do ktorej už teraz patrí aj Barry, na tzv. skúšku charakteru – na vystúpenie do klubu Visions. A prečo skúšku? Pretože Visions je travesty bar.
V ten večer vystupuje aj Calpernia. Vojaci sú už mierne podgurážení a preto začínajú vyvolávať konflikty... Barry dostáva tajnú úlohu: Zistiť, čo je Calpernia zač. Barry je však okúzlený jej krásou – nakoniec mu dá svoje číslo, so slovami, „Ak nebudeš chcieť, tak nevolaj.“
Na druhý deň jej zavolá a stretnú sa na jednej oslave, ktorú usporiadajú jej susedia. Začína sa medzi nimi formovať akýsi náznak citov, ktoré sa však len s ťažkosťou derú na povrch. Ona sa bojí, že to všetko je len hra, že nie je možné aby sa páčila niekomu tak normálnemu a milému. On si zatiaľ nie je istý, čo vlastne chce – isté je len to, že ho Calpernia neskutočne priťahuje.
Začínajú sa spolu stretávať, no keď má dôjsť k prvému náznaku sexu, Barry cúvne, jednoducho, nie je si istý, či toto je to čo skutočne chce. Na tejto ceste poznania mu pomôže nájsť správny smer až seržant Carlos Diaz. Barry sa preto na druhý deň zastaví u Calpernie, aby napravil čo minule skazil.
Barry trávi všetok voľný čas u Calpernie, čo sa však nepáči jeho spolubývajúcemu Fisherovi, ktorý o ňom začne rozširovať rôzne klebety. Medzi nimi sa tak začnú odohrávať rôzne potýčky, z ktorých jedna prerastie do bitky a skončí na ošetrovni. Do ich roty pristúpi nový vojak – Glover. Fisher sa s ním veľmi rýchlo „skamaráti“ a rozpráva mu o Barrym.
Barry chce vidieť kde Calpernia vyrastala a preto sa spoločne vyberú na návštevu jej rodičov. Nedopadne to však najlepšie, aj keď sa s nimi vlastne nestretnú. Calpernia sa s nimi odmieta stretnúť, až kým nezíska väčšie sebavedomie – čo znamená odstránenie mužských genitálií a následné vymodelovanie vagíny. O svojom sne povie aj Barrymu, ktorý tým však nie je príliš nadšený. Nastáva ďalšia, podľa mňa kľúčová scéna, Barry po prvý krát vyjadrí svoje city: „Jsem zrůda, když miluji zrůdu?“
Fisher naovorí Glovera, aby povedal Diazovi, že v ich rote majú homosexuála. Seržant Howard Paxton sa začne nenápadne vypytovať na klub Visions, s cieľom zistiť ,kto to je, aj keď Diaz je proti tomu. Barry obviní Fishera, že tie klebety vyvolal on – no nakoniec to nechajú tak.
Ako sa blíži Deň nezávislosti, Barry začína byť na konci s nervami – v rote sa stále „nenápadne“ vyšetruje a bojí sa odhalenia. Calpernia sa medzi tým pripravuje na súťaž o najzábavnejšie dievča v Tennesy. Tesne pred súťažou jej Barry oznámi, že nepríde, pretože musí byť na základni – chce umlčať fámy a pripraviť sa na skúšky na vojaka mesiaca. „Chci jen aby všichni byli šťastní.“ – vysvetľuje. Nastáva krátky strih a objaví sa scéna, kde sa Cal a Barry člnkujú na jazere – v podstate je to ich posledná spoločná chvíľa.
Nastal Deň nezávislosti. Vojaci z roty si usporiadajú párty, kde sa vyhrotí konflikt medzi Barrym a Gloverom. Barry oznámi Fisherovi, že s ním viac nebude bývať a vytiahne si posteľ na chodbu k psovi – maskotovi roty. V noci sa vráti Fisher a Glover – a uvidia spiaceho Barryho. Fisher slovne provokuje Glovera, že by si nemal len tak nechať ujsť šancu pomstiť sa Barrymu za to, že ho doobeda zmlátil.
Koniec si však musíte pozrieť sami J
Hodnotenie
Film by si podľa môjho názoru zaslúžil premiéru v kine (aspoň do filmového klubu ho mohli podstrčiť). Má neuveriteľne pútavý dej, striedajú sa tu rôzne konflikty, či už sa odohrávajú v hlavných postavách, alebo medzi nimi a okolím. Častými konfliktami medzi Barrym a Fisherom, chcel podľa môjho názoru autor vyjadriť konflikt medzi jednotlivcom, teda Barrym, ktorý by má právo na svoje šťastie a súkromný život a spoločnosťou, ktorú predstavuje Fisher, ktorá jednoducho odmieta tento spôsob šťastia.
Čo sa týka charakterov postáv, tie sa mi zdajú celkom dobre vykreslené, aj keď mi tam trochu chýba ukážka tej nerozhodnosti a váhavosti, ktorú prežívajú hlavné postavy. Je tam síce niečo naznačené, aj scéna, keď Barry príde za Calperniou do šatne s úmyslom naplniť svoje túžby. Popri tom si však naplno uvedomí, že v „podstate“ je to chlap, zľakne sa a odíde. Calpernia to nenesie práve najlepšie, pretože si je istá, že sa jej viac neozve.
Vo filme dominujú, čo sa prostredia týka, vojenská základňa, bar Visions a Calperniin dom. Väčšina dôležitých, ba dokonca kľúčových rozhodnutí a scén sa odohráva práve tu.
Film bol nakrútený podľa skutočnej udalosti, ktorá sa stala v americkej armáde. Vinníci boli za svoj zločin potrestaní väzením, ale bola to žiaľ, len malá náplasť na ranu, ktorú spôsobili.
Na záver poviem (resp. napíšem J ) len toľko, že film bol očarujúcou drámou, ktorá zaujme svojou jednoduchosťou a zároveň pravdivosťou a dávam mu preto 90 % .
Komentáre