Skrotená hora – osamelosť, priateľstvo, túžba, láska a bolesť
Scenár: Larry McMurtry a Diana Ossana
Réžia: Ang Lee
Premiéra: 2005
Hrajú: Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Michelle Williams,
Randy Quaid, Anna Faris, Linda Cardellini ...
Scenár k filmu bol napísaný podľa novely od Annie Proulx: Brokeback mountain, ktorá vyšla 13. októbra 1997 v novinách The New Yorker. Vzhľadom na tému bolo aj v dnešných časoch dosť ťažké takýto projekt zrealizovať. O tom svedčí aj fakt, že scenár k filmu bol napísaný už koncom roka 1997, teda vtedy, keď vyšla aj poviedka. Podujal sa na to režisér známy hlavne vďaka filmu Tiger a drak, Ang Lee. Kto videl film Tiger a drak, tuší, že vo filme budú dominantné zábery prostredia – ktoré je dôležitým artefaktom pri vykresľovaní vzájomných vzťahov medzi postavami. Film sa natáčal v amerických štátoch Texas a Wyoming. A celé natáčanie trvalo zhruba 3 mesiace. Keďže film mapuje 20 rokov zo života hlavných hrdinov, ktorí v podstate starnú pred kamerami, Ang Lee spolupracoval aj s odborníčkou na hlasy Joy Allison, aby prispôsobil hlasy hercov ich filmovému veku. Presuňme sa však k samotnému deju.
Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) sa stretávajú v lete roku 1963 vo Wyomingu, kde sa nechajú najať ako kovboji u Joa Agrriho (Randy Quaid). Ten im prácu dá, vzhľadom na to, že potrebuje niekoho na stráženie oviec. Jack tu bol už minulé leto, takže pozná ako to hore Brokeback chodí... Po prednáške u Joa si pôjdu vypiť do miestneho baru. Kde Jack rozpráva Ennisovi o veľkej búrke, ktorá tu bola minulé leto a pri ktorej prišli o 42 oviec.
Na druhý deň vyrážajú na Brokeback. Podmienky sú jasné: jeden sa bude v základnom tábore starať o jedlo a každý piatok pôjde doplniť zásoby, a druhý bude strážiť ovce pred kojotmi, ale bez ohňa!
Takto to nejaký čas fungovalo. Jack strážil ovce a Ennis sa staral o kuchyňu. Postupne sa zbližovali a stávali priatelia. Toto priateľstvo začal iniciovať Jack, pretože z nich dvoch on bol ten živší a „ukecanejší“. Ennis naopak netúžil po rozhovoroch. Vedel celý deň nepreriecť ani slovo. Jack mu často rozprával o svojich zážitkoch z ródea, o svojom otcovi – „vďaka“ ktorému sa dostal k tejto práci. Ennis málokedy povedal viac ako pár viet do dňa. Neskôr sa vymenili a kuchyňu dostal na starosti Jack. Postupne sa vzďaľovali. Ennis chodil dolu do tábora niekedy len jeden krát za deň...
Niekedy spolu večerali a popíjali whisky pri ohni, kde Ennis po prvý krát začal rozprávať o rodnom ranči, o rodine, o svojej snúbenici,...
Raz v noci, bolo už príliš neskoro aby sa Ennis vracal k ovciam a navyše mal „dobre nakúpené“, takže zostal spať pri ohni, zatiaľ čo Jack sa utiahol do stanu. Oheň však čoskoro vyhasol, takže Ennis sa tiež zložil v stane a zaspal. Niekedy nad ránom sa však prebral s tým, že sa túli k Jackovi. Obaja sa prudko posadili, pozreli na seba – slová v tomto prípade neboli potrebné, keďže to chceli obaja. Odvtedy sa ich vzťah výrazne zmenil, nikdy však o tom, čo sa stalo nehovorili. Ennis bol stále utiahnutý do seba, stále si odmietal pripustiť, že sa zamiloval do muža. Jack bol však jeho pravým opakom. Neraz mu rozprával, aké by to mohlo byť, keby si spolu kúpili ranč,...
Netrvalo dlho a prišiel koniec leta. Nahnali stádo naspäť do doliny. Zobrali si od Joa výplatu a pred jeho búdou sa rozišli. „Prídeš sem aj budúce leto?“ spýtal sa ho Jack. „Neviem. Asi nie. Idem sa ženiť.“ Odpovedal Ennis. „Tak to sa možno uvidíme.“ Odpovedal Jack, nasadol na zelený Pickup a odišiel. Ennis sa taktiež pobral svojou cestou. Vedel však, že už nikdy to nebude ako predtým, že stratil kúsok seba.
Nasleduje strih o 4 roky. Ennis sa oženil s Almou a majú 2 deti, ďalšie je na ceste. Bývajú na schudobnenom ranči neďaleko mesta, a keďže nemajú peniaze Ennis si zarába kde sa len dá. Jedno z detí má však astmu, takže sa presťahujú do podnájmu v meste.
Jack sa zúčastňoval ródeových súťaží, kde sa spoznal s krásnou kráľovnou ródea, Laureen Newsome (Anne Hathaway). Oženil sa s ňou, bývajú v Texase a majú spolu malého syna. Jack pracuje v rodinnej firme u svojho svokra, ktorý ho neznáša.
Jedného dňa dostane Ennis pohľadnicu od Jacka, že v blízkej budúcnosti bude prechádzať cez mesto, a že sa zastaví, nech mu pošle adresu. Ennis netrpezlivo očakáva príchod „starého kamaráta“, má na sebe svoje najlepšie tričko a sedí pod oknom. Už sú skoro štyri hodiny po obede a Jacka nikde. Ennis prestáva dúfať, že Jack sa objaví.
Zrazu pred domom zaškrípu brzdy a buchnú dvere na aute. Ennis vybehne von a stretáva sa s Jackom. Narýchlo sa pozdravia a objímu ako dobrý priatelia. Ennis ho však už ťahá hore aby ho zoznámil s manželkou a deťmi. Na pol ceste ho však pritlačí k stene a vášnivo pobozká. Myslím, že to bola jedna s najsilnejších scén odohrávajúcich sa vo filme, kde netreba slová, divák vidí všetky tie emócie a potláčanú túžbu ktorá sa v nich po tie roky nahromadila. Neuvedomia si však, že vo dverách stojí Ennisova žena, ktorá nemôže uveriť vlastným očiam. Plná pocitov, v ktorých sa striedajú zlosť, zúfalstvo, samota, nechápavosť a v konečnom dôsledku odpor, vchádza dnu. Ennis príde celý vytešený a predstaví jej Jacka a oznámi jej, že idú na pohárik do miestneho baru a pravdepodobne sa vráti až ráno. Namiesto baru však skončia v neďalekom moteli. Rozprávajú sa o živote a zisťujú, že bez seba nemôžu žiť. Odvtedy sa začínajú stretávať častejšie – chodia spolu na rybačku. Po určitej dobe sa Alma s Ennisom rozvedie, pretože ich vzťah neklape akoby mal a tuší, že Jack a Ennis nie sú len priatelia, nevie to však dať otvorene najavo. Ennis sa sťahuje sa svoj starý ranč a snaží sa pretĺkať životom ako sa dá. Len čo sa o tom dopočuje Jack, vyráža z Texasu za Ennisom, s pocitom, že už im nič nebráni aby boli spolu (chce sa dať rozviesť). Čaká ho však odmietnutie – scéna keď sa Jack vracia domov v aute a po tvári mu tečú slzy, to nás nemôže nechať chladnými.
Ďalšou intenzívnou scénou z filmu je, keď sa Ennis a Jack stretnú posledný krát – Ennis po prvý krát vyjadrí svoje city k Jackovi. Počas tejto scény sa objaví aj záber na okamih strávený na Brokebaku – to už napovedá o blížiacej sa tragédií.
Ennis sa z telefonátu od Laureen dozvedá o Jackovej smrti. Nato odchádza na ranč, kde Jack vyrastal a stretáva sa s jeho rodičmi. Jackov otec je spočiatku odmeraný, ale nakoniec dostane rozum. Ennis sa ocitá v Jackovej izbe. V kúte nájde Jackovu starú košeľu, ktorú nosil na Brokebaku, privinie si ju a zistí, že je oblečená na jeho vlastnej, o ktorej si myslel, že ju stratil na Brokebaku. Až teraz si bytostne uvedomuje, o čo vlastne prišiel. Život však ide ďalej – snaží sa ním pretĺkať ako sa dá, a v skrini má ako pamiatku zavesenú svoju starú košeľu oblečenú na Jackovej...
Toľko čo sa týka obsahu. A môj názor? Film som prvý krát zaregistrovala počas oscarovskej noci. Figuroval vo všetkých hlavných kategóriách - podchvíľou teda dávali ukážky z filmu. To môže byť dobré, pomyslela som si. Začala som teda s napätím očakávať, kedy sa film dočká aj slovenskej premiéry.
Podľa obsahu by človek povedal, že ide o obyčajnú tuctovú romantiku, s tým, že namiesto sexi herečky a herca, ktorí sa do seba zamilujú „počas cesty metrom“, sa jedná o dvoch mužov. Film však na diváka rozhodne nepôsobí povrchne, režisér sa snaží vystihnúť charaktery a duševné rozpoloženie postáv a emócie, ktoré nimi lomcujú. Hlavne čo sa týka Ennisa – na jednej strane Jacka miluje viac ako čokoľvek na svete, no na druhej strane si odmieta pripustiť, že miluje muža. Myslím si, že k postave Ennisa sa skvelo hodil aj Heathov „uhuhňaný“ prízvuk, vďaka ktorému mu nie vždy bolo jasne rozumieť (to je však veľké mínus pre diváka, ktorý si vychutnáva filmy v pôvodnom znení). Jack naopak, má v citoch jasno, je to práve on kto iniciuje ich zblíženie. V tomto ohľade sa podľa mňa postavy skvelo dopĺňajú. Ang Lee taktiež využíva vo veľkej miere obrazy prírody, ktorými sa snaží dokresliť momentálnu duševnú situáciu postáv. Zo začiatku filmu však nadmerné scenérie prostredia pôsobia nudne, až rušivo, čo sa však v druhej polovici filmu zmení. Obdivuhodné sú taktiež herecké výkony Heatha Ledgera a Jaka Gyllenhaala – za ktoré si obaja vyslúžili niekoľko nominácií na prestížne ocenenia. Počas filmu má totiž človek pocit, že všetko je skutočnosť, že tí dvaja sú do seba skutočne zamilovaný. Naproti tomu však mám pocit, že je preceňovaná úloha Michelle Williams (Alma), ktorá sa vo filme objavila len pár krát. Súhlasím s tým, že jej postava je skutočne tragická a určite sa nájdu ženy, ktoré niečo podobné v skutočnosti zažili – ale nominácia na Oscara za ženský herecký výkon? To sa mi zdá trochu prehnané. No je to vec názoru.
V skratke však môžem povedať, že celý film je od začiatku až po koniec nabitý emóciami, ktoré v závislosti od situácie gradujú, alebo klesajú. Rozhodne sú však správne vyvážené.
Osobne považujem film za jedno z najlepších diel svojho žánru, aké som mala možnosť zhliadnuť. A myslím si, že tento film má tú schopnosť, že očarí každého, pokiaľ sa samozrejme odbremení od predsudkov, ktoré naďalej pretrvávajú aj v dnešnej dobe.
Zaujímavosti:
- pri bozkávacej scéne Heath skoro zlomil svojmu hereckému partnerovi nos
- Heath a Michelle sú aj v skutočnom živote partnermi, majú spolu jedno dieťa
a tomu šiel za krstného otca práve Jake Gyllenhaal
- scéna, v ktorej Heath skáče nahý do jazera mala byť pôvodne vystrihnutá, no
keďže pri nakrúcaní ho zvečnil paparazo, tak vo filme ostala
- vo filme bolo použitých 75 špeciálnych efektov, z toho 15 krát sa to týkalo namnožených oviec pretože z potrebných 2500 mali filmári k dispozícií len 700
Ocenenia:
- Zlatý lev z Benátok
- Výročná cena newyorských filmových kritikov pre najlepší film, najlepšieho režiséra, najlepšieho herca v hlavnej úlohe
- Výročná cena LA filmových kritikov za najlepší film, režiséra
- Výročná cena Sanfranciských filmových kritikov pre najlepší film, režiséra a herca v hlavnej úlohe
- Zlaté glóbusy: film, réžia, scenár, pieseň
- MTV Movie awords: najlepší bozk, najlepší herec v hlavnej úlohe
- Oscary: adaptovaný scenár, hudba, réžia,
- Dafta výročná cena britskej filmovej akadémie za najlepšiu drámu
P.S.: Film má vyjsť 15.9. 2006 na DVD s českým dabingom
Komentáre